כדי לקבל אזרחות פורטוגלית יש לעבור ארבעה שלבים, עליהם תוכלו לקרוא במדריך הבא

מתלבטים אם להגיש בקשה להוצאת דרכון פורטוגלי? כדאי להזדרז.

ממשלת פורטוגל הציעה להעניק אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל, אך אין לדעת מתי ייסגרו השערים וכמה מכסות יינתנו. נכון, ההליך יכול להיות מייגע וארוך, אך בליווי מקצועי של עורך דין מומחה, תוכלו לצלוח את ארבעת השלבים הבאים על הצד הטוב ביותר.  

השלב הראשון: בדיקת זכאות ראשונית

כדי להימנע מהוצאות כספיות מיותרות ובזבוז זמן, חשוב לבצע בדיקת זכאות ראשונית לפני שיוצאים לדרך.

התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית: יהודים, מעל גיל 18, ללא עבר פלילי ועם שורשים באחת המדינות הבאות המוכרות לצורך התהליך וביניהן: בולגריה, יוון, טורקיה, יוגוסלביה, מרוקו, טוניס, מצריים, אלג'יר, סוריה, הולנד ודרום אמריקה. את הבדיקה מבצעים באמצעות חיפוש שם המשפחה ברשימת השמות שהוכרו כבעלי זיקה למגורשי וצאצאי ספרד ופורטוגל.

השלב השני: קבלת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל

ממשלת פורטוגל העניקה סמכות לקהילה היהודית במדינה לקבוע מי שייך לצאצאי ספרד ופורטוגל. מכוח סמכות זו, פועלת הקהילה למתן אישורים ואישור זה הכרחי לצורך הגשת בקשה להוצאת דרכון פורטוגלי.

כדי לפנות לקהילה, יש להכין תיק מסמכים הכולל צילום ת.ז, דרכון, תעודת לידה, תמצית רישום, תעודת נישואין של מבקש הבקשה או של הוריו, עץ שורשים משפחתי בטופס המיועד לכך וכל מסמך שיכול להעיד על זיקה או קשר לצאצאי ספרד ופורטוגל.

מסמכים אלו יש להעביר בצורה מסודרת לקהילה היהודית בפורטוגל דרך המייל, כאשר יש שתי קהילות מרכזיות, אחת בפורטו והשנייה בליסבון ולכל אחת מהן הליך מעט שונה.

לאחר קבלת אישור במייל, תתבקשו לבצע העברה בנקאית לקהילה היהודית (כ-250 אירו) ולהעביר במייל אישור תשלום. את כל המסמכים תצטרכו לשלוח גם דרך הדואר.

השלב השלישי: הגשת בקשה לממשלת פורטוגל

בשלב זה פונים לקונסוליה הפורטוגלית לצורך קבלת אזרחות פורטוגלית, לשם כך תצטרכו למלא טופס בקשה בשפה הפורטוגזית ולצרף גם תעודת יושר, דרכון מאומת ואת אישור הקהילה היהודית. לאחר מכן יש לגשת למשרד החוץ בירושלים לצורך קבלת אישור אפוסטיל (מכיוון שגם פורטוגל וגם ישראל הן מדינות החברות באמנה בינלאומית, המחייבת אימות מגורם מוסמך לצורך הכרה בתוקף המסמך), לשלם את האגרה ולשלוח את הבקשה..

השלב הרביעי: קבלת אישור והוצאת דרכון פורטוגלי

 

שלב זה יכול להימשך זמן רב ורק בסיומו תוכלו לגשת עם האישור לשגרירות פורטוגל בישראל כדי להוציא דרכון. אפשרות נוספת היא לטוס לפורטוגל ולהוציא שם את הדרכון.

ליווי עורך דין

בהכנת תיק המסמכים וודאו שכל הפרטים שמילאתם נכונים ולא נפלו טעויות, בדקו אילו מסמכים יש לתרגם לפורטוגזית ומתי ניתן להסתפק במסמך דו לשוני. אל תשכחו לשמור העתקים מהכל.

כדי להימנע מטעויות ועיכובים לא הכרחיים, מומלץ להיעזר בליווי עורך דין בקיא בתהליך. בזכות ניסיונו הרב, קשריו עם עורכי דין מקומיים בפורטוגל והפניות שלו לטיפול בבקשה, תוכלו לחסוך זמן רב והתרוצצויות בנבכי הבירוקרטיה.

לסיכום, חשוב להתאזר בסבלנות שכן גם לאחר הגשת הבקשה יש פרק המתנה ארוך עד לקבלת התשובה, אך אל תשכחו שהוצאת דרכון פורטוגלי זו הזדמנות חד פעמית ומשתלמת.